Zelenski: Ukrayna öz xalqının yaşaması üçün mübarizə aparır
Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenski bildirib ki, Ukrayna öz xalqının həyatını və təhlükəsizliyini qorumaq üçün mübarizə aparır.
Turkustan.az xəbər verir ki, sosial media hesabından verdiyi yazılı açıqlamada Zelenski Kiyev vilayətinin Buça şəhərinin Rusiya ordusundan geri alınmasından 3 il keçdiyini bildirib və bu açıqlamaları verib:
"Dünya rus işğalının necə olduğunu gördü. İnsanlar küçələrdə öldürüldü, insanlar işgəncələrə məruz qaldı, adi evlərin həyətində qəbirlər doludur".
Ukrayna Prezidentliyindən verilən yazılı açıqlamada, Zelenskinin həyat yoldaşı və dövlət rəsmiləri ilə birlikdə Buçadakı “Buça Qurbanları” abidəsini ziyarət etdiyi bildirilib.
Açıqlamada bildirilir ki, mərasimdə Belçika, İngiltərə, Danimarka, Estoniya, İslandiya, İspaniya, Litva, Lüksemburq, Norveç, Polşa, Portuqaliya, Sloveniya, Finlandiya, Xorvatiya, Çexiya və İsveç parlamentlərinin spikerləri, deputatları və deputatları da iştirak ediblər.
Buçanın 33 gündür rus ordusunun nəzarətində qaldığı bildirilən açıqlamada, Rusiya təcavüzü bu müddət ərzində 12-si uşaq olmaqla 561 mülki vətəndaşın həyatına baha başa gəldi, deyilir.