NYT: ABŞ və Britaniya Krım körpüsünü vurmaq planı hazırlayıb
ABŞ, Böyük Britaniya və Kiyev gizli şəkildə 2024-cü ilin yayında Krım körpüsünə zərbə endirmək üçün əməliyyat planlaşdırıblar.
Turkustan.az xəbər verir ki, məlumata görə, Krım körpüsü Krım yarımadasında Ay dolusu adlanan hərbi infrastrukturun məhv edilməsi əməliyyatının hədəflərindən biri olub. Krım körpüsünə hücumun planı ATACMS raketləri və yerüstü pilotsuz təyyarələrlə eyni vaxtda zərbə endirmək idi.
Nəşr yazır ki, Rusiya su keçidində zərbəyə hazırlaşarkən körpünün dayaqlarının mühafizəsini gücləndirib və bu şəraitdə Kiyev hakimiyyəti yalnız raketlərlə zərbə endirməkdə israr etməyə başlayıb, bu isə ABŞ nümayəndələrinin müqaviməti ilə üzləşib, bu cür taktikaların səmərəsizliyinə işarə edərək, bir müddət gözləməyi və ya zərbəni ləğv etməyi tələb ediblər. Avqust ayına qədər amerikalılar təslim oldular və körpüyə bir neçə raket atıldı, onların heç biri hədəfə çatmadı.
2024-cü il avqustun 16-na keçən gecə Rusiya Müdafiə Nazirliyi bildirib ki, Rusiya hava hücumundan müdafiə sistemləri Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Krım körpüsünə 12 ATACMS taktiki raketi ilə həyata keçirdiyi qrup hücumunu dəf edib. Departament daha sonra əlavə edib ki, bütün raketlər məhv edilib.