Ukrayna qüvvələri ötən il ələ keçirdikləri Rusiyanın Kursk bölgəsindəki mövqelərini itirsə də, Belqorod vilayətində yeni hücum təşkil edib.
Turkustan.az xəbər verir ki, bu barədə Rusiya hərbi bloqçuları məlumat yayıb.
Onlar bildirirlər ki, Ukrayna əsgərləri Belqorodın daxilindədir və orada Rusiya qüvvələri ilə döyüşlər gedir.
Rusiya Müdafiə Nazirliyi 10 gün əvvəl Belqorodda sərhədi keçmək üçün edilən beş cəhdin qarşısının alındığını bildirsə də, nə Kiyev, nə də Moskva bu xəbərləri təsdiqləyib.
Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski Kiyevdə jurnalistlərə verdiyi açıqlamada Ukrayna qüvvələrinin Kursk bölgəsindən kənarda Rusiya ərazisində müəyyən addımlar atdıqlarını söyləyib. O, bu əməliyyatların Rusiyanın bölgədəki qüvvələrinin toplaşmasını azaltmaq məqsədi daşıdığını və "Kursk bölgəsindən bir qədər aşağıda" baş verdiyini qeyd edib.
Ukrayna Milli Müdafiə və Təhlükəsizlik Şurasının rəsmisi Andrey Kovalenko isə 18 mart tarixində verdiyi açıqlamada Ukrayna qüvvələrinin Belqorod bölgəsində fəaliyyət göstərə biləcəyini, Rusiyanın sərhədə yaxın ərazilərdə toplana biləcək qüvvələrini "neytrallaşdırmaq" üçün addımlar ata biləcəyini söyləyib.
"Rybar" adlı 1,3 milyon abunəçisi olan rus hərbi bloqu Popovka adlı yaşayış məntəqəsində ağır döyüşlərin getdiyini və tərəflərin bir-birinə dronlarla hücum etdiyini bildirib. Digər teleqram kanalı Rusiya qüvvələrinin "müdafiə əməliyyatları" apardığını qeyd edib.
"Arkhangel Spetsnaza" adlı üçüncü hərbi bloq Demidovka kəndində döyüşlərin davam etdiyini və bəzi Ukrayna əsgərlərinin orada mühasirəyə alındığını qeyd edib.
Finlandiya hərbi analitiki Emil Kastehelmi isə bildirib ki, Ukrayna qüvvələri Rusiya müdafiəsinin ilk xəttini yarıb, ehtimal ki, 3-4 km dərinliyə qədər irəliləyib. Lakin onun fikrincə, bu irəliləyiş ciddi bir strateji uğur əldə etmək üçün kifayət deyil.
Kastehelmi əlavə edib ki, Ukrayna qüvvələri nəzəri cəhətdən sərhəd bölgəsindən daha çox kəndi ələ keçirə bilərlər. Lakin bu, böyük bir taktiki uğur hesab edilməməlidir. Onun fikrincə, Demidovka istiqamətində əməliyyatlar yalnız kiçik taktiki uğurlar gətirə bilər və strateji səviyyədə əhəmiyyətli nəticə əldə etmək çətindir. /Modern.az/