İranın dəhşətli Türkiyə planı: Onlar sərhədə gətirilir, azərbaycanlılar isə…
Güney Azərbaycan türklərinin Qərbi Azərbaycan əyalətinin mərkəzi Urmiya şəhərində izdihamlı etiraz aksiyaları səngimir. Prezident Məsud Pezeşkian Urmiya gölünə gedib və gölün qurumasına qarşı tədbirlər görüldüyünü açıqlayıb. Urmiyada Tehranın idarəçiliyi ilə baş tutan “kürd separatizmi” ərəfəsində Pezeşkianın səfəri azərbaycanlılara “müsbət mesaj” kimi görünür.
Bundan başqa iddialar var ki, Urmiya hadisələrini İran dövləti təşkil edib. Məqsəd Türkiyəyə qarşı oyundur. Ekspertlər deyir ki, Tehran kürdlərə dəstək verərək Güney Azərbaycan türkləri ilə Türkiyə arasında bufer zona yaratmaq istəyir.
Globalinfo.az-a danışan politoloq İlyas Hüseynov deyib ki, Urmiyada günlərdir davam edən aksiyalar öz növbəsində fərqli versiyaların irəli sürülməsinə əsas yaradır:
“Öncə onu deyim ki, İran dövləti uzun illərdir ki, etnik azlıqlara qarşı selektiv münasibət göstərir. Soydaşlarımız İranda ana dilində təhsildən məhrumdur. Bundan başqa ana dilində danışmaları da müxtəlif vasitələr ilə əngəllənir. Buna baxmayaraq kürdlər və ermənilərə geniş səlahiyyətlər verilir. Bu da istər-istəməz etirazlara səbəb olur.