BMT baş katibinin humanitar məsələlər üzrə müavini Coys Msuya 2022-ci ilin fevralından bu yana Ukraynada 12 min 800-dən çox mülki şəxsin öldürüldüyünə işarə edərək, regionda humanitar böhranın pisləşdiyi barədə xəbərdarlıq edib.
Turkustan.az xəbər verir ki, Msuya Ukraynadakı humanitar vəziyyəti müzakirə etmək üçün BMT -nin Nyu Yorkdakı mənzil-qərargahında BMT Təhlükəsizlik Şurasının iclasında çıxış edib .
Ukraynada hərbi əməliyyatların tamamilə dayandırılmasına və nəticədə sülhün bərqərar olmasına ümid etdiklərini bildirən Msuya son vaxtlar mülki əhalinin vəziyyətinin pisləşdiyini qeyd edib.
Msuya bildirib ki, 24 fevral 2022-ci ildən bəri ən azı 12 881 ukraynalı mülki şəxs, o cümlədən 681 uşaq həlak olub, təxminən 30 500 nəfər yaralanıb.
Msuya vurğulayıb ki, martın 1-dən "bir gün də olsun ki, mülki əhaliyə zərər vurmayan hücum olmasın" və cəbhədə yaşayan icmalar "amansız bombardmanlara məruz qalıb".
Msuya Rusiyanın işğal olunmuş ərazilərində 1,5 milyon dinc sakinin humanitar yardıma ehtiyacı olduğunu qeyd edərək, “Biz təkcə Ukraynada deyil, həm də Rusiya Federasiyasının bəzi bölgələrində davam edən münaqişənin humanitar bədəllərindən dərin narahatıq” deyib.
Msuya həmçinin vurğulayıb ki, müharibə bölgəsindəki kritik infrastruktura əvvəlki hücumlar elektrik enerjisi, istilik və suya çıxışa təsir etməkdə davam edir və sərt qış şəraitində milyonlarla insanı təhlükə altına alır.