Deputat: Avropa Ukraynada müharibəyə təkan verməklə dividend almaq istəyir
Ukraynada müharibənin davam etdirilməsinin tərəfdarı olan avropalı siyasətçilər bu kampaniyaya nəhəng investisiyalardan sonra siyasi dividendlər əldə etməyə çalışırlar.
Turkustan.az xəbər verir ki, bu fikri TASS-a Dövlət Dumasının Krım Respublikasından olan deputatı, Təhlükəsizlik Komitəsinin üzvü Mixail Şeremet bildirib.
Daha əvvəl Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov qeyd edib ki, Avropa ölkələri ABŞ prezidenti Donald Tramp administrasiyasının münaqişənin yekun həlli parametrləri üzrə ilkin danışıqların gedişi ilə bağlı mövqeyi ilə birbaşa ziddiyyət təşkil edir.
"Avropa daha çox ağrılı revanşist ambisiyalarla sövq edir, bunun üçün onlar ittifaqın maraqlarını qurban verməyə hazırdırlar. Unutmamalıyıq ki, onlar "Ukrayna - anti-Rusiya" layihəsinə böyük dividendlər əldə etmək ümidi ilə qanlı qarşıdurmaya nəhəng vəsaitlər yatırıblar. Əminəm ki, avropalı siyasətçilər ABŞ-ın baxışlarına zidd olaraq hərbi ritorika təbliğatını davam etdirərək, köhnə payız yarpaqları kimi tezliklə siyasi səhnədən uçacaqlar”.
Deputat hesab edir ki, belə avropalı siyasətçiləri sağlam, iqtisadi cəhətdən faydalı paradiqmada siyasət aparmağa qadir olan yeni simalar əvəz edəcək. Əks halda, daxili ziddiyyətlərə qərq olmuş Avropa İttifaqı parçalanacaq və mövcudluğunu dayandıracaq.