İxracatçıların böyük valyuta satışı, yüksək faiz dərəcələri və geosiyasi gərginliyin azalacağına ümidlər səbəbindən rubl hazırda dollar qarşısında möhkəmlənir.
Turkustan.az xəbər verir ki, bu barədə "RİA Novosti"yə müsahibəsində Renessans Capital-ın analitik şöbəsinin rəhbəri və baş iqtisadçısı Oleq Kuzmin məlumat verib.
İqtisadçı rublun dollar qarşısında 150-ə doğru gedə biləcəyi ilə bağlı sualı cavablandırarkən belə bir enişin böyük ehtimalla baş verməyəcəyini bildirib.
"Bəli, rubl üçrəqəmli rəqəmə düşməyə başlayacaq, lakin ilin orta məzənnəsi çətin ki, 103-dən aşağı oolsun - təbii ki, neftin hazırkı qiymətlərini nəzərə alsaq", - Kuzmin bildirib.
Bundan əvvəl, "Alfa-Forex"in müştərilərə dəstək və satış şöbəsinin rəhbəri Aleksandr Şnayderman bildirmişdi ki, 2022-ci ilin fevral ayının sonundan etibarən rubl bütün aparıcı dünya valyutalarına nisbətdə ucuzlaşıb: rubl ABŞ dollarına nisbətdə 23%, avroya qarşı 12%, yuana qarşı isə cəmi 5,8% ucuzlaşıb. /publika.az/